Аномалії  розвитку  нервової  системи

Ранній дитячий аутизм

Дитячий аутизм є досить відомим стійким патологічним розладом психічних функцій дитячого віку. Він проявляється в різних формах, на різних рівнях інтелектуального розвитку, глибинний розлад зачіпає всю психічну структуру: чуттєву, емоційну і пізнавальну сфери, моторику, увагу, пам’ять, мовлення, мислення. Розлади аутистичного спектру з’являються в дитинстві і ранньому дитинстві, викликаючи затримки в багатьох основних областях розвитку, таких, як вчитися говорити, гратися і взаємодіяти з іншими людьми. Загальною характеристикою для усіх аутичних дітей є неспроможність використосувати свої знання і вміння у реальному житті, гнучко переносити засвоєні навички в нові умови, порушення комунікативної поведінки, емоційного контакту дитини з навколишнім світом. Кора головного мозку у дітей з аутичними розладами пасивно реєструє і закарбовує все, що потрапляє в їх поле зору, але втрачає здатність активного ставлення до явищ оточення.

Симптоми раннього дитячого
аутизму у немовлят

З ранніх місяців і років життя діти з аутичними розладами вирізняються від дітей з нормальним типом розвитку. У них послаблена емоційна реакція на близьких, аж до повної відсутності зовнішнього реагування: вони уникають чи не шукають погляду в очі, не просяться на руки, їхня посмішка не адресована близькій людині і частіше виникає у зв’язку з іншими приємними для дитини враженнями. Вже до першого півріччя стає зрозумілим, що дорослому вкрай важко привернути увагу дитини, захопити спільною приємною грою.

У зовнішньому вигляді дитини звертає на себе увагу погляд, спрямований у пустоту, в середину себе; з переважанням зорового сприймання на периферії поля зору. Моторика незграбна, рухи неритмічні, неточні з тенденціями моторної стереотипії у пальцях, кистях рук, хода навшпиньки, одноманітний біг, стрибки з опорою не на усю ступню.

Особливим чином затримується і викривляється мовленнєвий розвиток дитини: белькотання розвивається не у зв’язку з комунікацією, малюк не наслідує дорослого, не повторює за ним склади і слова. При мовленні відсутні експресія, жестикуляція; мелодика порушена, нема інтонаційного переносу, відсутність зв’язності, нездатність до діалогу.

Докладніше про ранній дитячий аутизм  та його симптоми у немовлят читайте в блозі лікаря:

При тривалому спостереженні можна виявити у дитини відсутність сприйняття власних кінцівок як складових для досягнення біологічних цілей, уникнення фізіологічних для її віку рухів. Складні маніпуляції із предметами видаються взагалі неможливими. Можна спостерігати, як аутистична дитина здійснює без будь-якого сенсу удари палицею, просто штовхає м'яч, крутить обруч. Самі дії є короткостроковими, не містять зацікавленості. Нові предмети дитина ігнорує або ж усуває після зовнішнього спостереження.

Відсутність аналізу зовнішніх стимулів та відсутність інтегративності в центральній нервовій системі при аутизмі не може забезпечити нормального рухового розвитку дитини. Подальший природний ріст тіла не означатиме автоматичності в самостійному оволодінні особистими й соціальними функціями.

Якщо аутизм виявлений в ранньому дитячому віці, лікування може в повній мірі скористатися чудовою пластичністю молодого мозку, зменшити ефекти безладу і допомогти вашій дитині вчитися, рости і процвітати. Та іноді діти дуже пізно потрапляють до фахівців, хоча насправді вже з півторарічного віку батьки повинні звертати увагу, чи нормально дитина розмовляє. До невролога батьки нерідко звертаються лише тоді, коли потрібно вирішити питання зі школою, в яку йти - в спеціалізовану чи загальноосвітню?

Коли батьки приводять до невролога дітей з діагнозом аутизм, доводиться пояснювати, що після однієї процедури і двох занять диво не відбудеться. Процес лікування не має чітко визначених термінів одужання, бо віддаленість кінцевого результату випливає не тільки з тяжкості прояву хвороби, але і з індивідуальних особливостей кожної дитини (соціального оточення, характеру, рівня педагогічної занедбаності). Тут потрібна тривала робота, щоб відновити мову, логічне мислення, зір, ходьбу. І головне в цій справі - отриманий позитивний результат.

Лікування аутистичних дітей проводиться комплексно та поетапно, з обов'язковим контролем стану ЦНС методами  УЗДГ (нейросонограма), комп'ютерноъ капіляроскопії, ЕЕГ, зоглядом дитячого невролога, логопеда, психолога, педіатра. Вже після кількох тижнів лікування та занять маленькі пацієнти стають набагато спокійнішими. Їх поведінка, реакція на людей стають більш адекватними. Поступово дітки змінюються, починають складно говорити, у них суттєво збільшується запас слів, вони чіткіше вимовляють звуки.

Серед методів лікувального впливу на дітей з аутизмом важливу роль відіграє кінезітерапія. При досягненні дитиною рівня доцільних рухових навичок без предметів і з ними малюка переводять на наступний етап - розвитку соціальних взаємин. Спостерігаються все частіше контактування через погляд, адекватна емоційна реакція, ініціатива щодо вже відомих дитині рухових завдань, відчуття суспільного плану при ігровій діяльності.

Лікування аутистичних дітей
 
 
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
 
Оперативна розробка вебсайтів