Травми головного та спинного мозку

Черепно-мозкова  травма  у  дітей

Черепно-мозкова травма посідає перше місце серед усіх травм дитячого віку, які потребують госпіталізації. За ступенем важкості черепно-мозкова травма поділяється на легку (струс головного мозку), середньої тяжкості (забій головного мозку легкого та середнього ступеня тяжкості, з можливими переломами кісток склепіння черепа) і важку (забої головного мозку важкого ступеня, внутрішньочерепні гематоми із здавленням мозку, переломи основи черепа). До 90% дитячих черепно-мозкових травм припадає на струс мозку, це один з найпоширеніших діагнозів в дитячій травматології.

Гострі черепно-мозкові пошкодження діляться на закриті і відкриті.
Закриті травми черепа включають струс (коммоція), забиття (контузія), здавлення (компресія) і перелом зведення і основи черепа. Травматизація тканин мозку порушує функції центрів, регулюючих дихання і серцево-судинну діяльність, розрив судин утворює геморрагі, різко збільшується венозний тиск, венозний застій, що може привести до гострої гідроцефалії.При травмі черепа посилюється перехід різних біологічно активних з’єднань молекул через стінку мозкових і оболонкових судин, збільшується проникність судин. Ці процеси приводять до зміни колоїдного стану білків, зміни РН у бік ацидозу і виникнення набряку мозку.

  • Первинні патоморфологічні порушення: тріщини і переломи кісток, контузіоннi вогнища, розм’якшення мозкової тканини, первинні некрози і кровотечі.
  • Вторинні порушення: набряк і набухання мозку, порушення мозкового кровообігу, пізні крововиливи, заміщення мозку рубцюватою тканиною, дегенеративні зміни, інфекційні ускладнення, кісти мозку, зрощення оболонок, гідроцефалія.
Особливість проявів травм голови у дітей

Відкриті травми черепа супроводжуються порушенням кісткової структури черепа, оболонок головного мозку з впровадженням осколків в речовину головного мозку, що приводить до ліквору і кровотечі та глибоких структурних змін речовини головного мозку.

Наслідки черепно-мозкової травми у дітей

Навіть легка ЧМТ при відсутності лікування може мати наслідки для дитини, особливо у дітей із групи ризику по неврологічному статусу (патологія плину вагітності й пологів, високий поріг стигмальности, обтяженість спадковості по психо-неврологічної патології, особливості розвитку в ранньому віці, наявність неврогенних скарг до одержання ЧМТ). Крім того, необхідно враховувати, що ЧМТ у дітей раннього віку може протікати асимптомно. Наслідки ЧМТ можуть проявлятися головними болями, підвищеною стомлюваністю, зниженням працездатності, порушенням концентрації уваги, порушеннями з боку психо-емоційної сфери (психо-емоційна нестійкість, порушення сну, страхи, гіпердинамічний синдром). У важких випадках можливий розвиток посттравматичної епілепсії, а у дітей із хронічними інфекціями - група ризику по нейроінфекції.

Віддалені наслідки травм головного мозку - травматична енцефалопатія має ряд особливостей. До них відносяться підвищена стомлюваність, що супроводжується надмірною дратівливістю і вибуховістю, слізна, що виникає по незначному приводу, гиперестезія, що характеризується нестерпністю гучних звуків і яскравого світла. Спостерігаються мінливість частоти пульсу і дихання при незначній фізичній напрузі, підвищена пітливість, різка блідість, наполегливі головні болі, запаморочення. Астенічні явища і супроводжуючі їх розлади можуть посилюватися і слабшати. Погіршення стану зазвичай пов'язане з тими або іншими соматичними захворюваннями, інфекціями, інтоксикаціями, а також з психічними травмами і перевтомою.

Травми голови у немовлят

        За призначенням невролога проводять 
        такі обстеження:

  • ЕЕГ (електроенцефалографія), Луна-Ег,
  • УЗДГ (ультразвукова допплерографія судин головного мозку),
  • КТ або МРТ головного мозку,
  • при необхідності консультація нейрохірурга, психіатра, психолога.

У дітей стан нормалізується на 3-4 дні раніше, аніж зникають ознаки порушень роботи мозку і його пошкодження. Це обтяжує діагностику і лікування травм, оскільки один з найважливіших немедикаментозних принципів лікування - дотримання постільного режиму, яким часто помилково нехтують.

Травма хребта та спинного  мозку  у  дітей

Особливості травми хребта й спинного мозку в дитячому віці обумовлюються особливостями будови голови, тулуба й хребта: слабкістю м'язів і зв'язок шиї; великими розмірами голови; диспропорцією співвідношення маси й розмірів тулуба й голови; горизонтальною орієнтацією міжхребцевих суглобів; недостатністю розвитку міжхребцевих зчленувань; підвищеною рухливістю суглобів голови й шиї.

Найчастіше пошкоджується шийний (40%), рідше грудний (30%) і поперековий відділи хребта. У дітей до 9 років найчастіше травмується верхній шийний відділ хребта - 60-70% від загальної кількості травм хребта. Отриманий забій або травма хребта і спинного мозку часто мають дуже серйозні наслідки.

Докладніше про симптоми, перебіг та
наслідки травм
хребта і спинного мозку
та черепно-мозкових травм у малюків
читайте в блозі лікаря:

Порушення мозкового кровообігу

При закритій черепно-мозковій травмі порушення мозкового кровообігу в головному мозку і в його оболонках при мікроскопічному дослідженні фіксуються в 93% випадків. В основі судинних порушень мозку лежить гіпоксія - недостатність кисню в тканинах. Головний мозок є надзвичайно чутливим до зниження вмісту кисню. У мозок надходить 15% всієї крові на хвилину, і 20% всього кисню крові. В результаті гіпоксії порушується діяльність багатьох систем гомеостазу мозку. Порушується діяльність судинного центру, порушується регуляція тонусу стінки судини. Виникають як розширення судин мозку, так і спазми судин. В результаті гіпоксії в мозку скупчуються недоокислені продукти, розвивається тканинний ацидоз. Підвищується проникність судин, виникає проникнення плазми крові за межі судинної стінки, утворюється набряк речовини мозку, венозний застій, порушується венозний відтік з порожнини черепа, що підсилює набряк, зумовлює спазми і параліч судин з переповненням судин кров’ю.

 Симптоми захворювання
  сонних та хребцевих артерій
  • порушення зору: фотопсії (зірочки, мушки, хмарки, шторки), скотоми (чорні плями)
  • погіршення пам'яті, концетрації уваги
  • запаморочення, втрати свідомості
  • головні болі в потилиці з поширенням на лобну ділянку
  • гемікранія (біль половини голови).
 
 
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов